Elektronik Sigara ve Parçaları

Elektronik hangi parçalardan oluşur? Bu parçaların görevleri nedir?

Bu yazımızda elektronik sigaraların temel parçalarından ve görevlerinden bahsedeceğiz. Elektronik sigara genel olarak 4 parçadan oluşur. Bu parçalar ağızlık,atomizer,coil ve pildir. İsteğe göre bu parçaların yanına mod’da dahil olabiliir.

Batarya/Pil

Her elektronik cihazda olduğunu gibi, e-sigaranın da ne zaman çalışıp çalışmayacağını belirleyen parçadır. Bataryanın önemli iki özelliği vardır. Birincisi ‘’mah’’ yani pilin kapasitesini belirleyen rakam. İkincisi ‘’A’’ yani amper değeri. Mah değeri başlarda önemlidir çünkü piliniz biterse yolda kalırsınız. Amper değeri ise profesyonel kullanıcılar için önem taşır. Profesyonel bir mod kullanıyorsanız ve amper değeri düşük bir pile 200watt verirseniz pile çok fazla yük binmiş olur. Pil bu durumda patlayabilir. Elektronik sigara kullanıcılarının %90’ı bu değerleri hiçbir zaman görmezler.

Mod

Elektronik sigarayı merak edip araştıran herkes kaleme benzeyen cihazlardan haberdardır. Bu cihazlar başlangıç için uygun ve hatta daha fazlası gerek duymadan ömür boyu kullanılabilecek cihazlardır. Modlar ise profesyonel bir kullanıma adım atmak demektir. Modların batarya ile birleşik olan modelleri ve ayrı olan modelleri vardır. Birleşik olan modelleri eksi yanı , pilin ömrü tükendiğinde(Yaklaşık 1 yıl) değiştirmenin zor olmasıdır. Modların basit cihazlardan temel farkı gücü sizin belirliyor olmanızdır. Yeni başlayanlar yazımızda bahsettiğimiz gibi, elektronik sigaranın su ısıtıcısından çok da farkı yoktur. Bir tele akım verilir, bu akım karşısında tel direnç gösterir ve ısınır. Akım güçlendikçe tel daha çok ısınır, dolayısıyla buharda artar. Modların birçoğu direnci de ölçer. Peki bunun önemi nedir? Direncin rakamsal değerini bilmemiz çok önemlidir. Direnci yüksek bir tele verilmesi gereken akım daha düşük, direnci düşük tele ise verilecek akım daha yüksektir. Örnek olarak; 1.5ohm direnç gösteren bir tele 8-12watt arasında bir değer gayet uygundur. 0.5ohm direnç gösteren bir tele minimum 15watt güç verilmelidir, aksi halde tel ısınmaz. Modların 2015’te başlayan ve gelecek bir yılın konusu olan bir diğer özelliği ‘’TC’’ yani sıcaklık kontrolü. Siz istediğiniz sıcaklığı belirlersiniz ve cihaz sizin yerinize gücü ayarlar. Sıcaklık kontrolü yeni bir özellik olup hala emeklemektedir. E-sigarayı nargile gibi kullananlar için ise vazgeçilmez bir özelliktir.

Atomizer

Bir adet pille elektronik mod ile yapılabilen her şey yapılabilir. Bundan 10 yıl önce çıkan ve hala varlığını sürdürmeye devam eden mekanik modlar bunun bir örneğidir. E-sigarayı merak eden ve araştırmaya başlayanlar, modları görünce gözleri kamaşır ve en önemli parçanın batarya ve mod olduğunu düşünürler. Yanlış!! E-sigaranın en önemli parçası atomizerdir. Sigara gibi kullanacak olana ayrı, nargile gibi kullanacak olana ayrı, coil saracak olana ayrı, sarmayacak olana ayrı atomizer gereklidir. Firmalar farklı kullanımlar için farklı ürünler piyasaya sürmüştür. Hava kanalları geniş olan bir cihaz ile sigara içimi yapılamaz, yapılsa bile yeterli olmaz. Bizim tavsiyemiz, istenilen içime göre önce atomizer alınmalı ve kalan bütçe diğer parçalara ayırılmalıdır.

Drip-tip/Ağızlık

Hemen aklınıza nargilede ki mahpuç ile sigarada ki sedef ağızlıklar gelsin, çünkü aynı şeyden bahsediyoruz. Ağızlıkta da atomizerde ki hava kanalı ile paralel bir durum söz konusu. Geneş kanalı olan driptipler nargile gibi kullanım için, dar olanlar ise sigara gibi kullanım için uygundur.

Sonuç

Bu yazımızda e-sigaranın temel parçalarından bahsettik. Umarım yardımcı olabilmişizdir. Bu yazıyı okuyan ve paylaşan herkese Likitler.com adına teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın